Een aantrekkelijk, economisch sterk en goed bereikbaar centrum ontstaat niet vanzelf. Het vraagt om ondernemers die blijven investeren én om overheden die tijdig de juiste keuzes maken. Centrummanagement Utrecht onderschrijft daarom de oproep van INretail om sterke centrumgebieden een prominente plek te geven in de verkiezingsprogramma’s voor de Provinciale Statenverkiezingen van 2027.
Binnensteden, winkelstraten en dorpskernen zijn veel meer dan plekken om te winkelen. Het zijn gebieden waar mensen werken, wonen, elkaar ontmoeten en gebruikmaken van horeca, cultuur en andere voorzieningen. Ondernemers zorgen er voor levendige straten, werkgelegenheid en een aantrekkelijk aanbod voor bewoners en bezoekers.
Ook het centrum van Utrecht vervult zo’n brede maatschappelijke en economische functie. Om die positie te behouden, zijn blijvende investeringen nodig in de openbare ruimte, bereikbaarheid, veiligheid, vergroening en ruimte voor ondernemerschap.
Niet wachten tot voorzieningen verdwijnen
De provincie Utrecht groeit de komende jaren sterk. Woningbouw, mobiliteit, economie en leefbaarheid komen daardoor steeds nadrukkelijker samen in centrumgebieden. Nieuwe inwoners hebben niet alleen woningen nodig, maar ook winkels, horeca, cultuur en andere voorzieningen in de omgeving.
Daarom is het belangrijk om niet pas in actie te komen wanneer leegstand en verschraling zichtbaar worden.
“Veel mensen zien een levendige binnenstad of dorpskern als vanzelfsprekend. Maar achter elk aantrekkelijk centrum zitten ondernemers die investeren, medewerkers die er werken en overheden die de juiste keuzes maken. Als we wachten tot leegstand zichtbaar wordt, zijn we eigenlijk al te laat”, zegt Jan Meerman, algemeen directeur van INretail.
CmU herkent die boodschap. Ondernemers in de Utrechtse binnenstad investeren dagelijks in hun zaken en in de aantrekkelijkheid van het centrum. Daar moeten duidelijke, betrouwbare en samenhangende keuzes van overheden tegenover staan. Bereikbaarheid, bevoorrading, veiligheid en een hoogwaardige openbare ruimte zijn daarbij belangrijke randvoorwaarden.
Investeren levert meer op
Uit de landelijke Impulsaanpak Winkelgebieden van het ministerie van Economische Zaken blijkt volgens INretail dat gerichte investeringen in centrumgebieden resultaat opleveren. Inmiddels hebben 47 gemeenten van de regeling gebruikgemaakt.
De projecten leiden naar verwachting tot ruim 5.000 nieuwe woningen, circa 131.000 vierkante meter aan herstructurering van winkelruimte en bijna 95 miljoen euro aan extra investeringen in de openbare ruimte en infrastructuur. Publieke investeringen vormen daarbij vaak een vliegwiel voor aanvullende investeringen door ondernemers en vastgoedeigenaren.
Ook de gemeente Houten ontving een bijdrage voor de verdere ontwikkeling van centrumgebied Het Rond. Daar wordt gewerkt aan een centrum waarin wonen, winkelen, ontmoeten en verblijven elkaar versterken.
Provincie moet samenhang bewaken
Volgens INretail heeft de provincie een belangrijke rol bij vraagstukken die niet bij de gemeentegrens ophouden. Denk aan bereikbaarheid, mobiliteit, woningbouw, economische ontwikkeling, ruimtelijke ordening en netcongestie.
CmU vindt het belangrijk dat deze onderwerpen in samenhang worden bekeken. Nieuwe woningen en gebiedsontwikkelingen moeten samengaan met voldoende voorzieningen en een goede bereikbaarheid van bestaande centra. Daarnaast is regionale afstemming nodig, zodat binnensteden, dorpskernen en wijkcentra elkaar versterken in plaats van onbedoeld beconcurreren.
INretail richt zich daarom nu tot de politieke partijen die werken aan hun programma’s voor de Provinciale Statenverkiezingen van maart 2027.
“De verkiezingen zijn pas volgend jaar, maar de plannen worden nu geschreven. Wat vandaag in een verkiezingsprogramma terechtkomt, kan morgen voor Utrecht het verschil maken. Voor INretail staat één boodschap centraal: aantrekkelijke en sterke centra zijn een voorwaarde voor sterke gemeenschappen”, aldus Meerman.
CmU sluit zich bij die kernboodschap aan. Een groeiende provincie kan niet zonder sterke centrumgebieden. Dat vraagt om beleid dat ondernemers ruimte geeft, investeringen stimuleert en ervoor zorgt dat centra aantrekkelijk, veilig en bereikbaar blijven.