nieuwsoverzicht

7 feb 2025

Kunstwerk onthuld in Stationsgebied

In 2025 is het een kwart eeuw geleden dat de Utrechtse ‘junkentunnel’ onder Hoog Catharijne werd gesloten. Ter herinnering aan deze tijd is op 5 februari 2025 het kunstwerk ‘Het Vergeten Bestaan’ onthuld, naast de beruchte tunnel aan de Smakkelaarskade.

In de jaren ‘90 verbleven veel mensen die dakloos en verslaafd waren in en rondom het winkelcentrum Hoog Catharijne en het stationsgebied, met name in de expeditie-tunnel. Om destijds de zeer schrijnende problematiek het hoofd te bieden, kwam Utrecht met een aanpak: hard en sociaal, met zowel repressie als huisvesting, straatwerk, ruimtes voor drugsgebruik, hostels en andere opvanglocaties voor deze groep mensen.

Belangenorganisaties kwamen in 2016 met het idee voor een kunstwerk en deze wens werd door de stad omarmd. Voor het maken van het kunstwerk heeft de gemeente samengewerkt met stichting Rechtop, stichting Goud en met (oud-)studenten van de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (HKU). Het kunstwerk is betaald met een bijdrage uit het Utrechtse Initiatievenfonds. Kijk voor meer informatie op www.utrecht.nl/kunstwerktunnel